Pierwsze sygnały, że warto iść z dzieckiem okulisty

To może być naprawdę przerażające, kiedy Twoje dziecko po raz pierwszy zaczyna doświadczać problemów ze wzrokiem. Prawdopodobnie czujesz, że nie masz pojęcia, o co chodzi i że nikt inny nigdy nie doświadczył czegoś podobnego. Ale nie martw się, to zupełnie normalne! To zupełnie naturalne, że rodzice na początku się martwią. W końcu wszyscy wiedzą, jak bardzo martwimy się o wzrok naszych dzieci. Co więc można zrobić, gdy dziecko zaczyna mieć problemy ze wzrokiem? Trzeba od razu podjąć działania, aby pomóc mu jak najlepiej wykorzystać jego przyszłość jako dorosłego człowieka. Ich przyszłość może od tego zależeć! Oto kilka pierwszych oznak, że warto udać się z dzieckiem do okulisty.

Twoje dziecko wykazuje objawy krótkowzroczności

Dzieci często są nieco bardziej dalekowzroczne niż dorośli. Jednak gdy nasze oczy się starzeją, zazwyczaj zaczynamy być bardziej krótkowzroczni. Jeśli więc u Twojego dziecka pojawiają się oznaki krótkowzroczności, może to świadczyć o tym, że zbliża się ono do okresu wzrostu. Dzieci często są bardziej krótkowzroczne w jednym oku niż w drugim. Ale jeśli oba oczy wykazują oznaki krótkowzroczności, może to wskazywać na problem ze wzrostem nerwu wzrokowego. Jeśli Twoje dziecko wykazuje oznaki krótkowzroczności, zdecydowanie powinieneś udać się do okulisty. Może to być odzwierciedleniem poważniejszej choroby oczu, która może mieć wpływ na cały organizm.

Twoje dziecko wykazuje objawy dalekowzroczności

Jeśli Twoje dziecko wykazuje objawy dalekowzroczności, jest to wskazówka, że może być coraz bliżej przejścia przez impuls wzrostowy. Jeśli Twoje dziecko jest już w wieku nastoletnim, prawdopodobnie wkrótce doświadczy przyspieszenia wzrostu i stanie się bardziej krótkowzroczne. Jeśli więc Twoje dziecko wykazuje oznaki dalekowzroczności, może to być dobry moment na wizytę u okulisty. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twoje dziecko ma dalekowzroczność. Często trudno jest ją zauważyć u dzieci, ponieważ oczy wciąż rosną, a układ wzrokowy wciąż się rozwija. Jeśli więc Twoje dziecko wykazuje oznaki dalekowzroczności, śmiało odwiedź okulistę.

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma poważniejszą chorobę oczu

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma poważniejszą chorobę oczu, dobrym pomysłem może być wizyta u okulisty. Choćby po to, by być bezpiecznym. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Twoje dziecko ma jeden lub więcej z następujących znaków ostrzegawczych:

  • częste infekcje oczu – zwłaszcza jeśli nie reagują na leki
  • bóle oczu – nawet jeśli nie reagują na leki
  • ból w oczach – zwłaszcza jeśli czujesz, że może on wpływać na widzenie
  • zmiany w widzeniu – zwłaszcza jeśli nie reagują na okulary lub soczewki kontaktowe
  • zmiana kształtu oczu – zwłaszcza jeśli dziecko ma ponad 6 miesięcy
  • zmiany w ruchach oczu – zwłaszcza jeśli wydają się być częścią jakiegoś wzorca

Zauważasz inne zmiany w widzeniu

Jeśli Twoje dziecko nagle traci widzenie w jednym oku, może to świadczyć o tym, że ma poważną chorobę oczu. Ważne jest, aby od razu odwiedzić okulistę, jeśli to zauważysz. Jeśli Twoje dziecko nagle zaczyna mieć problemy z czytaniem, może to wskazywać, że ma problem z widzeniem, którym należy się natychmiast zająć. Jeśli Twoje dziecko nagle zaczyna mieć trudności z widzeniem w nocy, może to być oznaką, że ma problem z widzeniem, którym należy się natychmiast zająć. Jeśli Twoje dziecko nagle zaczyna mieć zmiany w kształcie oka, może to wskazywać, że ma ono problem z widzeniem, który wymaga natychmiastowego rozwiązania. Jeśli Twoje dziecko nagle zaczyna mieć trudności z poruszaniem oczami, może to być wskazówka, że ma problem z widzeniem, którym należy się od razu zająć.

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojego dziecka, warto odwiedzić okulistę. Im szybciej zostaną one zdiagnozowane i leczone, tym lepiej. I może warto udać się do okulisty tylko po to, aby upewnić się, że Twoje dziecko nie zbliża się do przejścia przez okres wzrostu. Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, niezależnie od tego, kiedy pojawiły się po raz pierwszy, warto odwiedzić okulistę. Im szybciej zostaną zdiagnozowane i leczone, tym lepiej. A może warto udać się do okulisty tylko po to, aby upewnić się, że Twoje dziecko nie zbliża się do okresu przyspieszonego wzrostu.