Hiszpański rynek nieruchomości: apartamenty dostępne do zakupu

Hiszpański rynek nieruchomości od lat cieszy się uznaniem na całym świecie. Cudowny klimat, niezapomniane krajobrazy i przepyszna kuchnia to tylko kilka z wielu powodów, dla których inwestorzy wybierają Hiszpanię jako miejsce swoich inwestycji. W ostatnim czasie hiszpańskie apartamenty stały się bardzo popularne wśród Polaków, którzy marzą o spędzeniu urlopu w słonecznym kraju lub o osiedleniu się tam na stałe. Gdzie szukać najlepszych ofert? Jak wybrać odpowiednią nieruchomość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Jak kupić wymarzone mieszkanie w Hiszpanii?

Kupno apartamentu za granicą może okazać się dużym przedsięwzięciem. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoją sytuację finansową oraz dokładnie zapoznać się z warunkami nabycia nieruchomości w danym kraju. Na etapie poszukiwań warto przygotować sobie listę wymagań odnośnie lokum – liczba pokoi, metraż, lokalizacja czy też standard wykończenia. Kolejnym ważnym krokiem jest znalezienie dobrej agencji nieruchomości, która zapewni nam fachowe wsparcie i pomoże przygotować niezbędne dokumenty.

Kupno apartamentu za granicą może okazać się dużym przedsięwzięciem

W Hiszpanii wymagana jest tzw. przedumowa (arras), która zabezpiecza sprzedawcę w przypadku rezygnacji kupującego z zakupu nieruchomości. Wymagane są także formalności podatkowe oraz notarialne.

Jeśli chodzi o finansowanie hiszpańskiego apartamentu, to istnieje możliwość przyznania kredytu hipotecznego, zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii – do wyboru do koloru.

Dlaczego warto inwestować w hiszpańskie nieruchomości?

Hiszpańskie nieruchomości to inwestycja na długie lata. Wysoka jakość życia, słoneczne plaże oraz przepiękne krajobrazy sprawiają, że korzystanie z mieszkań w Hiszpanii cieszy się dużą popularnością. Inwestycja ta zapewnia dodatkowo stały dochód z tytułu wynajmu lokalu lub domku letniskowego. Co więcej, hiszpański rynek nieruchomości stabilizuje się i rośnie każdego roku – świadczy o tym dynamiczny wzrost cen oraz znakomite perspektywy dla przyszłych inwestorów.

Dla wielu Polaków nasze południowe sąsiedztwo stanowi nie tylko dobry punkt startowy do zwiedzenia całej Europy czy Afryki Północnej, ale również idealną okazję do relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Wystarczy jeden urlop, by zakochać się w tym kraju i pragnąć tam powrócić niejednokrotnie.

Gdzie szukać najlepszych okazji na hiszpańskim rynku nieruchomości?

Dostępność apartamentów, wybór lokalizacji oraz ceny są uzależnione od regionu Hiszpanii, w którym chcemy kupić nieruchomość. Ceny najczęściej wahają się od 80 do 300 tysięcy euro. Szukając dobrych ofert warto zajrzeć na strony internetowe agencji nieruchomości – polskich i hiszpańskich. Bezpieczną opcją jest również skorzystanie z pomocy polskiej agencji nieruchomości w Hiszpanii – takiej jak np. Duproprio.

Warto również rozejrzeć się za promocjami i rabatami, które często występują zarówno przed sezonem turystycznym jak i po jego zakończeniu.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem apartamentu w Hiszpanii?

Tereny inwestycyjne to jedno ale wymagań dotyczących stanu technicznego budynków już drugie. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego lokalu warto dokładnie sprawdzić czy spełnia on wszystkie normy jakościowe oraz czy nie są wymagane dodatkowe naprawy lub remonty.

O znaczeniu geografii wie przecież każdy inwestor nieruchomości. Dlatego też warto przed zakupem dokładnie przebadać najbliższe otoczenie, znajdujące się w okolicy sklepy, bary czy szkoły.

Warto wiedzieć także, że zakup nieruchomości wiąże się z pewnymi podatkami – takimi jak np. podatek od sprzedaży czy vat. Przed samym zakupem dobrze jest skonsultować te kwestie z doradcą finansowym lub księgowym.

Jaki jest aktualny stan hiszpańskiego rynku nieruchomości?

Hiszpański rynek nieruchomości kwitnie i rozwija się nie tylko dzięki wyjątkowo korzystnym warunkom klimatycznym ale także stosunkowo łatwej polityce inwestorskiej. W ciągu ostatnich kilku lat ceny wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent, a liczba transakcji co roku rośnie coraz szybciej. W 2020 roku notowano na nim prawie milion transakcji i prognozuje się dalszy dynamizm.

Kupno apartamentu za granicą może okazać się dużym przedsięwzięciem

Porównanie ofert apartamentów dostępnych do zakupu w różnych regionach Hiszpanii.

Na hiszpańskim rynku można znaleźć wiele bardzo interesujących ofert. Ceny lokali bywają bardzo zróżnicowane – od kilkuset tysięcy euro do ponad miliona za luksusowe mieszkania z cudownymi widokami na morze lub góry. Najwięcej atrakcyjnych propozycji znajdziemy jednak w regionach takich jak Málaga, Alicante czy Costa Brava. To tam ceny są najniższe poza wybrzeżem i łatwiej znaleźć mieszkanie za 100-200 tysięcy euro z widokiem na morze.

Najdrożej natomiast jest w barcelońskiej dzielnicy Diagonal Mar – apartamenty tu kosztują przynajmniej 7000 euro miesięcznie (więcej: https://darypszczol.pl/najciekawsze-oferty-domow-w-hiszpanii/).

Wnioski

Hiszpański rynek nieruchomości to świetna okazja dla tych, którzy marzą o swoim kawałku rajskiego kraju. Korzystne warunki inwestorskie, stabilizacja rynku oraz wiele dostępnych ofert czynią z tej inwestycji jedną z najlepszych na długie lata. Ważne jest jednak dokładne przebicie wielu ofert i porównanie ceny do lokalizacji i standardu budów. Odpowiedzialna decyzja zawsze przyczynia się do powodzenia każdego biznesu, również tego nieruchomościowego.